Atık İstiridye Mantarı Kompostu Ne Yapılır?

1
9548
çok değerli gübre haline getirilir.

Mantar Kompostu ile Organik Bahçecilik

İstiridye Mantar kompostosu bahçe toprağına mükemmel bir katkı sağlar. Mantar kompostu organik bahçe, çeşitli şekillerde bahçeye birçok avantaj sunar.

25 kg atık halde mantar kompostları torbalanır.

Mantar Kompostosu nedir?

Mantar kompostu yavaş salınımlı, organik bir bitki gübresi türüdür. Kompost, mantar üreticileri tarafından saman, mısır koçanı pamuk ve gövdeleri doğal materyalleri kullanarak yapılır.

bahçe sebzeleri üretiminde dogal gübredir

Mantar yetiştirme süreci, bireysel yetiştiriciler arasında biraz farklı olduğu için, mantar Kompost tarifleri burada ve farklılık gösterebilir. Örneğin, alçıtaşı, turba yosunu, kireç, soya küspesi ve diğer çeşitli organik maddeler gibi ek malzemeler de komposta ilave edilebilir.

Kompost Gübresini Nereden bulabilirim?

Mantar miselleri Kompost içine karıştırıldıktan sonra, buğday, ot tohumlarını ve diğer zararlı maddeleri öldürmek için pastörize edilir. Mantarların büyümesi için yığın üstünde sphagnum yosun ve kireçten oluşan karışık bir tabaka giyilir. Mantar kompostlama işlemi, yaklaşık üç ila dört hafta sürer; bu süre boyunca, yeterli sıcaklığı korumak için mantar yetiştiricileri tarafından yakından izlenir. İşlem tamamlandıktan sonra, kalan Kompost atılır ve gübre olarak satılır. Bahçecilik için Mantar Kompostu SMC veya SMS (harcanmış mantar kompostu veya harcanmış mantar altlığı) etiketli torbalarla satılır.

bahçe bitkileri ve çiçekler için kıymetlive yararlıdır

Birçok bahçe merkezlerinde veya peyzaj tedarik şirketlerinde mevcuttur,yada HAYGER MANTAR‘dan isteyebilirsiniz. Mantar kompostosu, bahçedeki kullanımına bağlı olarak kamyon bazında veya 50 kg çuvallı şekilde satın alınabilir. Mantar kompostosu için birkaç kullanım alanı vardır. Çim, bahçe ve meyve sebze yetiştirme alanlarında solucan mamalarında kullanılabilir. Bununla birlikte, bu ürün yüksek çözünür tuz düzeyleri nedeniyle ihtiyatlı kullanılmalıdır. Bu tuz seviyeleri çimlenen tohumları öldürebilir, genç fidelere zarar verebilir ve açelyalar ve ormangülleri gibi tuza duyarlı bitkilere zarar verebilir.

çok değerli gübre haline getirilir.

Mantar Kompostu Yararları

Mantar kompostunun yararlı kullanımları, yüksek tuz düzeylerinin olumsuzluğundan çok daha ağır basmaktadır. Bu Kompost türü makul derecede ucuzdur.

Toprağı zenginleştirir ve bitkilerin sağlıklı büyümesi için besin maddeleri sağlar.

Mantar kompostosu aynı zamanda toprağın su tutma kapasitesini arttırır, bu da sulama ihtiyaçlarınızı azaltır. Mantar kompostosu çoğu bahçe bitkisi için uygundur.

Meyve ve sebzeden otlar ve çiçekler arasında çeşitli bitki büyümesini destekler. Mantar komposto ile organik bahçe yapıldığında en iyi sonuçları elde etmek için, dikmeden önce bahçe toprağına iyice karıştırın veya kışın bekletip bahar uygulamasına şeklinde toprağa verin.

YAZAR : MUHAMMET YAKAR

1 YORUM

  1. Merhaba kolay gelsin ben harun solucan gübresi üretimi için mantar posası almak istiyorum ton bazında kg fiyatı nedir teşekkürler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.