En Verimli Mantar Kompostu

14
16536
mantar karışımı
kompost kalitesi verimi direk etkileyen faktördür.

Mantar Kompostu Nedir ? Nasıl Olmalıdır

Üreticilerin sık sordukları birçok soru var, bazı sorular: en iyi Kompost hangisidir? En iyi verim sağlayan Kompost hangisi? Hangi hammaddeyi kullanmalıyım? kompostu nerden almalıyım?

En iyi cevabı vermek için şunu söylemek isterim: mantar eğitimlerim sırasında kompostu bu şekilde sunuyorum.

Genellikle İstiridye kompostun herhangi bir bitki materyali temelinden oluşturulur. Bir hammaddeyi düşünün, hepsi bitki kökenlidir.

Saman, pamuk, mısır, kâğıt, mısır koçanı, testere tozu, ağaç yaprakları, Fındıkkabuğu, Çay ve çok daha fazlası:  hammaddeler olarak listeleyebiliriz. Hobi amacıyla yapanlar 10-20 ton gibi Kompost kullanan üreticiler her şeyi kullanabilir Çünkü bu tarz üreticiler çok verim kaygısı ticari beklenti içinde değillerdir. Ya deneme üretimi yapıyor yâda hobi amaçlı yapıyordur. Çünkü ticari üretim bu şekilde olamaz. Mantarın ticari üretim için düşünen yatırımcılar aşağıdakiler kritik öneme sahip bilgileri iyi değerlendirmelilerdir.

Ticari Mantar Üretiminde Yatırımcının Dikkat Dikkat Etmesi Gerekenler

Mantar çiftliğinin veya çadırlarının üretim kapasitesi orta ölçekli veya büyük ise yüksek tonajlarda Kompost kullanılacaksa 100-200 ton gibi ciddi bir yatırımla iyi bir kompostlama tesisi yâda sağlam kendini kanıtlamış bir firmadan tedarik etmelidir. Küçük işletmeler sermaye sorunu yaşadığı için direk dışarıdan alıma başvurmalıdır. Bunu uzun dönemli anlaşmalar yapılarak fiyat istikrarı sağlanmalıdır. Yapılması gereken ilk şey lojistik nakliye unsurlarını da göz önüne alarak çiftliğinizin yakınlarında başlayarak iyi araştırma yapılması kaydıyla Kompost satın alma yöntemiyle çözülmelidir.

Mantar Üreticisi Ticari Üretimlerde Karlılık

Bir mantar çiftçisi mantar üreticisi olarak birinci amacınız kâr etmek para kazanmaktır. Kısacası Kompost maliyetini göz önünde bulundurarak kompostta arayacağımız kriterler, Üretim döneminin kısa olması, Hasata çabuk gelmesi, verim değerinin yüksek olması kâr etmemizi etkileyen en önemli faktördür. Kompostun taşınması nakliyesi, nihai maliyetiniz üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Doğal olarak ürün maliyetimiz otomatik etkileyen sebeplerdendir. Bu sebeple her ne olursa olsun Kompost çok önemlidir.
Üç faktörün hepsine bakarsanız, maliyetleri en düşük seviyede tutmak amacıyla pamuk haricinde hangi malzemeyi kullanırsanız kullanın pamuğa oranla verim düşük kalmaktadır. Pamuk ve kompostunu kullanırsanız ekonomik ve iyi verimler elde etmek mümkündür. Sebebi ise Ortalama olarak pamuk tohumu gövdesinde% 0.82 azot içeriği bulunurken mısırda % 0.75 oranında bulunmaktadır. Kullanılabir ürünler arasında selüloz değeri en yüksek olan hammaddedir.

Kompostlar ve üretim süreci, yapısı, takibi, nem tutma iklimlendirme hasat ve pH gibi konularda yönlendirilmelisiniz. Bu konuda size rehberlik edecek bir uzman yâda danışman bulun.

 Sonuç. En iyi Kompost öznel bir kelimedir Kime göre neye göre. Dikkatli olun kompostta verim, hacmine göre değil ağırlıkça belirlenir.Yetiştirme ortamına göre kompost kalitesi çook daha önemlidir. Mantar yetiştiriciliğinde en önemli unsur bilgi ve deneyimdir. Kendinizi üretici olarak yetiştirin bilgi ve tecrübe edinin araştırın araştırın…

     YAZAR :Muhammet YAKAR

Yorum ve sorularınız için bu alanı kullanabilirsiniz.

14 yorumlar

 • Merhaba, Misafir
 • Biz Aydın söke’de bulunan mevcut 1000 m2 samalık olan yerimizi mantar üretimi için düşünüyoruz. Bize bir teklif verebilirmisiniz. Ayrıca üretim konusunda danışmanlık yaparmısınız.
 • Biz Nevşehir'de ithalat ihracat odaklı çalışan bir firmayiz. Son zamanlarda odagimiz gıda, tarım ve hayvancılık olup bu konularda yatırım yapmak istiyoruz. İstridye mantar yetiştiriciliği de ilgimizi çeken alanlardan olup, yakin bölgede kurmuş olduğunuz örnek işletmeleri görmek, sonrasında sizlerle tanışmak isteriz.
 • Merhabalar,ben Ankara'da istiridye mantarı yetiştirmek istiyorum ve bu işi bir kaç aydır inceliyorum. Sitenizde sadece çadır için kurulum fiyatı vermişsiniz fakat benim çadırda üretme imkanım yok. Depoda üreteceğim. Bunun için bir fiyatlandırma listesi atma ihtimaliniz nedir? Depo 120 metrekare.
 • Merhaba, mersinde ikamet ediorum, girişimci sertifikam var. Bu işi yapmak istiyorum. 1. Kurulum yeri olarak mustakil evimiz var. Bahçemiz uygun değil, dam kurulum için uygun olurmu? 2. Girişimci sertifika ile başvuru ve başvuru sonuçlanıncaya kadar ödeme konusunda yardımcı oluyormusunuz? Bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler
 • Merhaba. Ben Kırklarelınde 2ad. 112m2 çadirla mantar üretmekteyim sizden kompost alim konusunda görüşmek istiyorum
 • Iyi günler. Biz mantar yetistirmekle ilgileniyoruz ancak sitenizde belirtmis oldugunuz piyasadan almis oldugunuz talep ve üretmek isteyenlere verdiginiz destekler 2017 tarihinde güncellenmiş görünüyor. Durumda bir degisiklik var mıdır? Üretim yapmaya kalksak firmanızla çalışma şansımız olabilir mi?
 • merhaba zeminde  100 m2 yerim var ne yapmam gerekiyor ne kadar masrafim olur ne kazandirir tesekkur ederim
 • Merhabalar Ben istiridye mantari uretimi isine girmek isterim. Sizden danismanlik alabilir miyim?
 • 35 metrekare bir depom var komposta ihtiyacım var kaç tl den satıyorsunuz torbanın tanesi veya tonla satıyorsanız tonu kaç tl 
  • Yönetici
   Merheba Hayger iletişim hattından güncel kompost fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz iletişim numaramız 0258 911 08 28