Fransa’dan geldi Alaşehir’de istiridye mantarı üretti

0
2813
istiridye mantarı üretmek için fransadan kesin dönüş yaptı.

Fransa’da doğup, büyüyen Haldun Koca (38), babasının memleketi Manisa’nın Alaşehir ilçesinde istiridye mantarı üretimine başladı.

Fransa’da, inşaatlarda ustabaşı olarak çalışan, Alaşehirli ailenin oğlu Haldun Koca, bir süre önce Türkiye’ye kesin dönüş yapmaya karar verdi. Türkiye’de iş kurmak amacıyla araştırmalara başlayan Koca, internetteki araştırmaları sonucunda mantar üretimine karar verip, planlarını bu yönde yaptı. Evli ve 3 çocuk babası Koca, 1yıl önce Alaşehir’in Barış Mahallesi’ndeki Yeni Sanayi Sitesi’nde 1500 metrekarelik bir iş yerini kiralayıp, mantar üretimi yapmak için hazırlıklara başladı. Koca, 25 bin TL’lik yatırım yaparak, 1000 torba kompost alarak ile 1yıl önce başladığı mantar üretiminde ilk mahsulünü aldı. Koca, ürettiği 2 bin 500 kilogram mantarı Alaşehir ve İzmir’de pazarladı.

Pazarlama Sıkıntısı Yok

Pazar payının yüksek olması nedeniyle üretimini 3 kat artırmayı hedeflediğini belirten Koca, “Satışlarımda ilk başta tereddütlerim vardı. Ancak, korktuğum olmadı. Mantarın piyasası açık. Alaşehir İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri, teknik konularda destek oluyor. Bundan sonraki iş yeri genişletme çalışmalarımda da destek olacaklarını belirttiler. Halen hazır Kompost kullanıyorum dedi

ET KADAR PROTEİNLİ

İstiridye mantarının et kadar proteinli olduğuna dikkat çeken Haldun Koca, “Kolesterolü düşürür. Kalp hastalıklarına iyi gelir. Antioksidandır. B vitamini ve demir bakımından zengindir. İlaç gibidir. Zaten ilaç sektöründe kullanılıyor. Ürettiğimiz istiridye mantarlar, kilosu 10 liradan piyasada satılıyor” dedi.

Alaşehir ilçe tarım destek oluyor

Koca’nın üretim alanında incelemelerde bulunan Alaşehir İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Tarık Memiş de üzüm üretimine alternatif mantar üretimini genişletme çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Koca’nın kendi gayretleri ile mantar üretimine başladığına vurgu yapan Memiş, “İstiridye mantarı yetiştiriciliği konusunda teknik destek olarak kendisinin yanındayız. Koca’nın böyle bir çalışmayı kendi gayretleriyle yapması bizleri sevindirdi. Bundan sonraki mantar yetiştiriciliğinde de kendisiyle birlikte hareket edeceğiz” diye konuştu.

KAYNAK : DHA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.