İstiridye Mantar Kompostu

0
5074
Üretimde istiridye mantarı kompostu çok önemlidir.

İstiridye Mantar Kompostu; aslında hepimizin söylediği ancak söylerken tam olarak ne işe yaradığını bilmediğimiz bir kelime.

Kompost çeşitli materyallerle oluşturulmuş içinde mantar tohumu bulunan mantar üretim hammaddesidir.

Kullanılan materyaller olarak; ana hammaddeyi oluşturan nem tutma kapasitesine sahip pamuk, talaş, saman gibi malzemeler. Hayger Mantar olarak biz pamuk kullanıyoruz. Pamuk hepimizin bildiği gibi nem tutma oranı yüksektir. Kullandığımız pamuk iplik fabrikalarının atık pamuklarıdır. Bildiğiniz eczanelerde satılan bembeyaz pamuk değil, kullandığımız pamuğun içinde kendi bitkisinin sapları ve kozalak parçaları bulunmaktadır. Bu parçacıklar nem ve mantar tohumu ile birleştiğinde besleyici minerale dönüşmektedir. Pamuk kısmı ise sadece nem tutmak içindir.

Kompost hazırlık aşamalarında tesisimize gelen pamuk sterilize edilip dinlendirilir. Sonrasında kalitesini ve verim oranını kanıtlamış Slyvan marka tohumla karıştırılıp poşetlere doldurulmaktadır. Kullandığımız poşetler siyah ve deliklidir. Poşetin siyah olmasındaki amaç mantar bakterisinin ilerleyişini ve olabilecek hastalıkları takip etmek içindir. Hastalık oluşması halinde zamanında müdahale edip verdiğimiz paranın heba olmamasını amaçlamaktadır.

Kompostun içerisine karıştırdığımız tohum 14 kg ‘lık poşette 350-400 Gr aralığındadır.

Tesislerimizde bu şekilde hazırladığımız komposttan %25 oranında ürün elde etmekteyiz.

Kompost sizlere ulaştığında ortam ısısını 23 dereceye ayarlayıp bakteriyi uyandırıyoruz. Uyanan bakteri mantar çıkarmak için bulunduğu poşeti komple sarıyor. Bu sarım yaklaşık 15-20 gün sürmektedir. Sonrasında mantar oluşum aşamasına geçiyor.

Sizlerin de işittiği gibi bazı kompost üreticisi firmalar “sarılmış kompost” diye bir tabir kullanıyor. Sarılmış kompostun bir yerden bir yere taşınması malesef uygun bir davranış değildir. Uygun ortamı bulan bakteri uyanmış ve adeta bir film tabakası gibi poşeti sarmıştır. Dolayısı ile araca yüklenmesi, kilometrelerce yol gitmesi sonrasında yine tesisimize yerleştirilmesi esnasında zarar görmektedir. Bu durum sarılmış kompost diye verdiğimiz ücret farkını çöpe atmak demektir. Kompost bu haliyle size geldiğinde önce kendini tamir etmeye çalışacak ve en başa geri dönecektir. Süreç olarak siz yine aynı sürede üretime başlamış olacaksınız.

İstiridye Mantarı bulunduğu kompost poşetindeki tüm besini yaklaşık 60 gün içerisinde tüketmekte ve bu süre sonunda kompost kullanılamaz hale gelmektedir. 

Peki üretimi biten kompost ne olacak?

Kompost üretim aşamalarında uygulanan yöntemlere bakıldığında Organik Bir maddedir. Organik maddeyi tarlamızda, bahçemizde bitki üretiminde kullanabiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.