İstiridye Mantarı Tüketmek İçin 10 neden

0
3521
istiridye mantarının sağlığımıza yararları saymakla bitmez

İstiridye mantarı yemeniz için 10 sebep

İstiridye mantarları üretiminde dogal yollar kullanılarak üretilmesi, yetiştirilmesi sağlıklı yaşam için Hem üretim tesislerinde hemde kullanılan kompostlarında  kimyevi ve zirai ilaç kullanılmadan üretim yapmaktayız.

Kolesterolü Düşürür

İstiridye mantarı yemek yüksek kolesterole sahip olanlar için bilhassa faydalıdır. Bunun sebebi istiridye mantarlarının levostatin denilen kolesterol düşürücü bir madde içermeleridir. Levostatin maddesi kolesterol düşürücü ilaçlarda da kullanılmaktadır. Yani, beslenmenize bu mantarı eklemek kolesterol seviyenizi kontrol altında tutmanız için yardımcı olabilir.

Anti bakteriyel Özellikleri Vardır

İstiridye mantarları anti bakteriyel özellikler gösterdiklerinden doğal antibiyotikler olarak hareket ederler. Bu mantar “benzaldehid” denilen organik bir bileşik ihtiva eder, bu bileşiğin anti bakteriyel aktiviteye sahip olduğu bulunmuştur. “Journal of Agricultural and Food Chemistry” de yayınlanan bir araştırmaya göre bazı bakteri türlerinin büyümesini inhibe etmede etkili olduğu bulunan ve güçlü anti bakteriyel aktivite gösteren benzaldehit maddesi gibi uçucu bileşikler içerir.

Antioksidan Aktivitesi Gösterir

İstiridye mantarı türlerinden biri olan kral trompet mantarı, “ergothioneine” maddesinin mükemmel bir kaynağıdır. Bu madde antioksidan aktivite gösteren doğal olarak bulunan bir amino asittir. Antioksidan olan ergothioneine maddesinin, kanser ve artrit dahil olmak üzere kronik rahatsızlıklar ile geniş bağlantısı olan serbest radikallerin verdiği zararı durdurduğu bulunmuştur. İstiridye mantarı antioksidan özellikleri ile serbest radikallerin saldırısından sağlıklı hücreleri korumaktadır ve böylece çeşitli hastalıklardan vücudu korur ve yaşlanma sürecini geciktirir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

İstiridye mantarı antioksidan ve anti bakteriyel özellikler gösterdiğinden düzenli olarak bu mantarları yemek bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur ve genel sağlığı iyileştirebilir.

Anemi ile Savaşır

Folat veya demir eksikliği sebebiyle anemi şikayeti olan kişiler beslenmelerine istiridye mantarını dahil ederek bu hastalıktan kurtulabilir. Bu her iki besin ögesi de istiridye mantarında bolca bulunur. Böylece bu maddelerin alımı aneminin daha etkili tedavi edilmesini sağlar.

Yüksek Tansiyonu Kontrol Eder

İstiridye mantarı yemek yüksek kan basıncını kontrol altında tutmaya yararlı olabilir. Bunun nedeni yüksek kan basıncını azalttığı kanıtlanmış olan potasyumu önemli miktarda içermesidir. Tuz, kan basıncını düzenlemenin en kötü düşmanıdır. Bununla birlikte, potasyum tuzu dengeleyerek kan basıncını kontrol etmeye çalışır. Yani, istiridye mantarı gibi potasyum açısından zengin gıdaları düzenli olarak tüketmek yüksek kan basıncı gelişme şansını azaltabilir.

Kabızlığı Düzeltir

Kabızlık şikâyetiniz mi var? Bunun en sık sebebi yeterince lif içeren besinler almamaktadır ve lif alımını hızlandırmak için en iyi yollarından biri de istiridye mantarıdır. İstiridye mantarı önemli bir lif kaynağıdır. Büyük bir mantar günlük lif ihtiyacınızın %14’ünü karşılamaktadır. Düzenli olarak tüketmek bağırsak hareketlerinizi hızlandırır ve kabızlığı yenmenize fayda sağlar.

istiridye mantarının sağlığımıza yararları saymakla bitmez

Hiperasiditeyi Azaltır

Bu mantarı yemek hiperasiditeyi rahatlatmak için doğal bir yoldur, hiperasidite mide asitlerinin aşırı üretiminin neden olduğu bir durumdur. İstiridye mantarları sindirim sisteminde metabolize edildiğinde alkalin bir kalıntı üretmektedir. Bu da hiperasiditeyi dengelemek için alkali bir ortam sağlar.

Yüksek Besin Değerleri

İstiridye mantarı yüksek miktarda B vitaminleri içermektedir. Örneğin, B3 vitamini (niasin) içeriği istiridye mantarında başka sebzede bulunandan en az 500% daha fazladır. Bu mantarda mevcut demir miktarı, kırmızı et ve kümes hayvanlarından önemli ölçüde daha fazladır.

Bu mantarların satın alması çok kolay bir şekilde istiridye mantarı siparişi verebilirsiniz.

Yada  taze olarak Mantar Yetiştirmeyi Kendiniz Evinizde kolayca üretebilirsiniz. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.