İstiridye Mantarı Üretim Maliyeti

4
9547
uretim-maliyeti

İstiridye Mantarı Üretim Maliyeti en çok merak edilen konular arasında geliyor.

mantar-457

Mantarı üretmek için kapalı bir alana ihtiyacımız olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu kapalı alanlarda kira, elektrik, su gibi maliyetlerimizin yanında işçilik ve nakliye gibi maliyetlerimizde çıkmaktadır.

KİRA: Kira 100 m2 alan için 500 – 1000 ₺ arasında olmalıdır.

ELEKTRİK: Mevsime ve yapılan izolasyon kalitesine göre değişmektedir. Ortalama aylık 500 -600 ₺ bir fatura geleceği kesindir.

SU: Mantar tesisimizde su sadece nemlendirme için kullanılıyor. Dolayısı ile su maliyetimiz 50 – 100 ₺ civarı olmaktadır.

İŞÇİLİK: İşçilik maliyetlerimiz kompost yerleştirme ile başlar, ürün toplama zamanında kendimiz hasat yapamıyorsak, hasat maliyeti, 90 günlük dönem bittiğinde de kompost boşaltma maliyeti ile son bulur. Yaklaşık 1000 ₺ gibi bir maliyet hesap edebiliriz.

NAKLİYE: Kompost aldığımız firmadan kompostun bize gelmesi, 90 günlük dönem sonunda verimi bitmiş kompostun dışarı çıkarılması bize maliyettir. Bu maliyet bize 1.500 ₺ yük getirecektir.

istiridye-mantarı-üretimhanesi-maliyeti-1
istiridye mantarı kompostu nun kalitesi önemlidir.

 KOMPOST: Kompost üreticileri arasında kompostun kilosu 0,50 ₺ ve 1,00 ₺ aralığında fiyatlar vardır. Tercih ettiğiniz firmaya göre maliyetinizi hesaplayabilirsiniz. Hayger Mantar olarak bizim 2020 kompost fiyatımız 0,90 ₺/kg ‘dır.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.