İstiridye Mantarı Üretim Maliyeti

4
12245
uretim-maliyeti

İstiridye Mantarı Üretim Maliyeti en çok merak edilen konular arasında geliyor.

Mantarı üretmek için kapalı bir alana ihtiyacımız olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu kapalı alanlarda kira, elektrik, su gibi maliyetlerimizin yanında işçilik ve nakliye gibi maliyetlerimizde çıkmaktadır.

KİRA: Kira 100 m2 alan için 500 – 1000 ₺ arasında olmalıdır.

ELEKTRİK: Mevsime ve yapılan izolasyon kalitesine göre değişmektedir. Ortalama aylık 500 -600 ₺ bir fatura geleceği kesindir.

SU: Mantar tesisimizde su sadece nemlendirme için kullanılıyor. Dolayısı ile su maliyetimiz 50 – 100 ₺ civarı olmaktadır.

İŞÇİLİK: İşçilik maliyetlerimiz kompost yerleştirme ile başlar, ürün toplama zamanında kendimiz hasat yapamıyorsak, hasat maliyeti, 90 günlük dönem bittiğinde de kompost boşaltma maliyeti ile son bulur. Yaklaşık 1000 ₺ gibi bir maliyet hesap edebiliriz.

NAKLİYE: Kompost aldığımız firmadan kompostun bize gelmesi, 90 günlük dönem sonunda verimi bitmiş kompostun dışarı çıkarılması bize maliyettir. Bu maliyet bize 1.500 ₺ yük getirecektir.

istiridye mantarı kompostu nun kalitesi önemlidir.

 KOMPOST: Kompost üreticileri arasında kompostun kilosu 0,50 ₺ ve 1,00 ₺ aralığında fiyatlar vardır. Tercih ettiğiniz firmaya göre maliyetinizi hesaplayabilirsiniz. Hayger Mantar olarak bizim 2020 kompost fiyatımız 0,90 ₺/kg ‘dır.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.