İstiridye Mantarlarında Zararlı ve Hastalık Yönetimi

4
10535
İstiridye mantarında yeşil küf hastalığı.

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği

İstiridye Mantarlarında Zararlı ve Hastalık Yönetimi

BÖLÜM1

Kompostta Yeşil Küf Patojenleri

İstiridye mantarındaki yeşil küf hastalıklarının başlıca patojenleri, Trichoderma virens (= Gliocladium virens), T. viride, T. harzianum ve T. koningii olarak bilinmektedir.

– Hypocrea sp. Hypocrea hastalığı için beyaz veya kahverengi bir renkte koloni oluşturur.

Yeşil küfün başlıca patojenleri bölgeye, ekim yöntemine veya maddesine bağlı olarak değişebilir, çünkü otuzdan fazla mantar, mantar üzerinde yeşil küf oluştuğu bilinir ve her mantarın patojenitesi veya çoğalma koşulları farklıdır. Örneğin, T. harzianum 2, Avrupa’da yeşil küfün önemli bir patojendir; T. harzianum 4, ABD’de düğme mantarları üzerinde önemli bir patojendir.

Belirtiler

Mantar kompsotunda veya mantar yatağındaki patojenlerin hibrit büyüme aşaması oluşumunda, her ikisi de beyaz olduğu için mantar Kompost sarımı üzerinde renk ayırt etmek zordur. Bununla birlikte, yeşil küf kalıp sporlarının olgunlaşması istiridye mantarının sporlarında daha fazla hava hifasını oluştururlar. Daha saldırgan ve hızlı kolinize olma özelliğine sahiptirler.

– Patojen, havadaki hiflerden konidiosporlar ürettiğinde yeşil renk oluşturur. Patojen, yumurtlama sarım aşamasında oluşmuşsa eğer, yeşil koloni genellikle kompostta 10-15 gün sonra ortaya çıkar.

– Hypocrea spp’sini erken teşhis etmek zordur. Çünkü enfekte olmuş alanı yeşil renkte çevirmezler ve beyaz bir dokuya sahip olması istiridye mantarının sarımına beyazlamasına benzemektedir.

– Kompost ’da yeşil küf dokusuna rastlarsak, patojen zaten kompost’u derinden ve geniş ölçüde işgal etmiştir.

– Mantar hifleri, yeşil yama etrafındaki büyümelerini durdurur ve kademeli olarak yeşil kalıp ile kaplanır.

kompostta Hastalık Kontrol ve Önlemleri Konusunda Bizimle iletişime geçebilrsiniz

YAZAR : Muhammet YAKAR

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.