Masa Başı İş Yerine Mantar Üretmeye Başladılar

0
1281
bayanların mantar üretim başarısı
Masa başı iş yerine mantar üretimine başladılar.

Aydın Kılavuzlar Mahallesi’nde yaşayan Fatma Ağırbaş ile Hatice Ağırbaş, üniversiteyi bitirdikten istiridye mantarı üretmeye başladı. İki kız kardeş masa başı iş aramak yerine kendiişlerinin patronu olarak üretime destek oldu.

Dumlupınar Üniversitesi İlaç Pazarlama Bölümü mezunu Hatice Ağırbaş ile Uludağ Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu Fatma Ağırbaş, üniversite eğitimini tamamladıktan sonra memleketleri olan Bozdoğan’ın Kılavuzlar Mahallesi’ne döndü. Masa başı iş aramak yerine kendiişlerini yapıp üretime destek olmak isteyen iki kız kardeş, babalarıyla birlikte kurdukları tesiste istiridye mantarı üretmeye başladı.

aydın-istiridye-mantarı-uretimi-2
istiridye mantarı üreticisi

BABAM ÇİFTÇİ, ONDAN İLHAM ALDIK

Fatma Ağırbaş, “Okul bitince bir süre iş aradıktan sonra ablamla birlikte kendi işimizi yapmaya karar verdik. Babam çiftçi. Biz de küçüklüğümüzden beri onunla birlikte üretimin içindeyiz. Babamdan ilham aldık. Üreterek insanlara daha faydalı olmak istedik.

ÇİFTÇİ OLMAK GURUR VERİCİ

Üretim yapmaktan gurur duyduğunu belirten Ağırbaş, “Çiftçi olmak gurur verici. Üniversite mezunu olan birçok kişi masa başı iş arıyor ama üretime destek vermenin ve kendi ürettiğin ürünün parasını kazanmanın mutluluğu tarif edilemez.” diye konuştu.

MANTAR ÜRETİM TESİSLERİNİ DAHA DA BÜYÜTECEKLER

Üniversiteyi bitirdikten sonra baba mesleği olan çiftçiliği devam ettirmek istediklerini belirten Fatma Ağırbaş, “Evimizin yanında kurduğumuz tesisle taze istiridye mantarı üretime katkıda bulunuyoruz. Bu işi daha da büyütmeyi hedefliyoruz.” diye konuştu.

Kızlarından gurur duyduğunu ifade eden Mesut Ağırbaş, “Kızlarımın kendi ayakları üstünde durması ve üretime katkı sağlamaları bana gurur veriyor. Kızlarım onların yaşındaki birçok üniversite mezunu masa başı iş isterken emek isteyen ve meşakkatli bir iş olan çiftçiliği tercih ederek bizim mesleğimiz olan çiftçiliği devam ettiriyor.” dedi.

Yorum ve sorularınız için bu alanı kullanabilirsiniz.

İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

  • Merhaba, Misafir