Neden Çadır Üretimi?

32
10702
mantar üretiminde iklisel istekleri dogru ayarlayabilmek önemlidir.

İstiridye Mantarı Üretim Tesisleri Ve Çadırlar

İstiridye Mantar üreticiliği Tabiat koşullarından çok fazla etkilenmektedir. Tabiat şartlarında mantarlar genellikle ilkbahar ve sonbahar dönemlerinden görülmektedir.

istiridye-mantari017

Misellerden yani tohumlardan meyve adı verilen gövdeler mantarlar oluşur. Bu özel koşullar özellikle hava sıcaklığındaki, yağıştaki ve hava nemindeki değişimleri ifade etmektedir. Burada besin elementlerinin kompostun içeriğinin, iklimsel koşulların uygunluğu ve misellerin gerekli olgunluğa ulaşmaları büyük önem taşımaktadır.

 

istiridye-mantari-022

Ticari mantar yetiştiriciliğinde doğal koşullar dikkate alınarak yetiştirme ortamları doğadan taklit ederek ve bu koşullar sağlanarak yetiştiricilik yapılmaya başlanmıştır.

1950 yılına kadar mantar üretimi mağaralarda gerçekleştirilmekteydi. Mağaralarda gerçekleştirilmesinin sebebi kayalar ve kireç taşlarının ortamdaki ısı muhafazası nedeniyle tercih edilmiştir. Yalıtımın buradaki önemi dış hava koşullarını yetiştiricilik ortamına geçirmemesidir. Ancak ticari üretim için bu tarz üretim sisteminin yerini daha sonraki yıllarda kontrollü üretim odaları almıştır.

istanbul-cadir-7

Basit üretim odalarında ilk önceleri ilave havalandırma sistemleri yoktu ancak kompostların mevcut havayı kullanmalarından dolayı ortamda hava yetersizliği olmaya başladı ve böylece havalandırma isteği ortaya çıkmıştır. Ayrıca sıcaklık ve nem koşullarının da istenilen düzeylere gelmesini sağlamak için üretim odalarına ısıtıcı ve soğutucular yerleştirmek zorunluluğu ortaya çıkmıştır.

Şimdi gelişmiş sistemlerle tam otomasyonlu iklimlendirme uygulamaları yapılmaktadır. Bu uygulamada bina altları yerine yani mantar üretimini binaya uydurmaktan ise Mantar üretimine uygun çadır sistemleri, tünel sistemleri tercih edilmelidir. Başarı iyi sonuçlar elde edebilmek amacıyla Bu tam otomasyonlu iyi izole edilmiş misting nemlendirme sistemleri ile nemlendirme yapan özel tasarlanmış çadır paketleri tercih edilmelidir.

32 YORUMLAR

 1. Merhaba,
  Adana icin mantar yetiştirmeyi hedefliyorum.Farklı cadır full otomasyon gibi ve sandwich panelli model maliyetlerinizi ve tahmini gelir gider tablosu fizibilitesi varsa göndermenizi rica ederim.
  İyi çalışmalar

 2. Amasya/ Hamamözü lokasyonunda kurulacak olan 100 m2 istiridye mantarı üretim çadırınız için fiyat teklifi vermenizi önemle rica ederiz. Teklifinize istinaden onay verildikten sonra tesisin bitiş süresi ve ödeme şekilleri hakkında bilgilendirme için dönüşlerinizi bekliyoruz.

 3. Sayin Ilgili,

  Bizler orta ölcekte teknoloji ile uyumlu, müstakbel gelismere planlanmış entegre mantar üretimi tesisi kurmak istiyoruz.
  Mantar diyoruz, çünkü yaptığımız ön incelemede, birçok türü olduğunu gördük. Üretim pazar ilişkileri açısından, ne tip ürün ve sistem seçeceğimizi bilmiyoruz.
  Bu konuda sizlerin tecrübesine güvenerek, daha once yapmis oldugunuz planlama ve imalat birikimlerinizi dikkate alarak, bize, kaba bir önfizibilite ile;
  1- Halihazirda geçerli teşvik sistemine uyan
  2- Iklimi en uygun bölgede
  3- Uretim zinciri ile pazarlama zincirini entegre planlayan tum ara sistemleri dikkate alan
  4- Kapasitenin etapli artima uygun
  5- Ilk yatirim maliyeti – sabit yatirimlar
  6- Isletme giderleri
  7- Bakim ve amortisman giderleri
  8- Ekipman – makine
  9- Iscilik ve yonetim
  Husularini dikkate alan kapsamli teklifinizi, odeme sartlarini, imalat ve montaj suresini, ve, tarafinizdan verilecek garantileri belirtir sekilde sunmazi rica ederiz.

 4. Merhaba Aksaray için istiridye mantarı yetiştirmek için bismillah diyeceğiz fakat çok yabancısıyız bize yardımcı olmanızı rica edecektim.

 5. Merhabalar ben izmir den size yazıyorum emekliyim bende istiridye mantarı yetiştirmek istiyorum oturduğum evin altında 200m2 dükkan var burda uretebilirmiyim bana yardımcı olurmusunuz 

 6. merhaba adanada 100 metre kare alanda istiridye matarı yetiştirmek istiyorum.çadır sistemi kurulumu yapıyormusunuz.maliyeti nedir yardımcı olurmusunuz

 7. 100 m2 MANTAR ÇADIRI KURMAK İSTİYRUM İLK ETAPDA YER İLE İLGİLİ BENİM YAPMAM GEREKEN BİLGİLERİ VERMENİZ VE DAHA SONRA TAM SİSTEM OLARAK ÇADIR KURULUM MALİYETİNİZİ TARAFIMA BİLDİRMENİZİ RACA EDERİ

 8. Merhaba,
  Kültür mantarı yetiştirimi için standart tek çadır kurulumu fiyat teklifinizi otomasyonlu ve otomasyon sistemi hariç olarak göndermenizi rica ederiz.

  Kurulum yapılacak il Trabzon dur.

 9. Merhabalar çadır içerisinde full otomasyonlu Adıyaman için istiridye mantarı yapmak istiyorum ama kompostu sağlayan teknik destek de ve ürün alımını yapması gibi çeşitli sorulaar var kafamda yardımcı olabilir misiniz

  • Merhaba Ahmet Bey

   Mantar Üretim sistemleri kuruldu kompostlar size teslim edildikten sonra günlük işletme takibi üreticinin orada egitilmesi gibi konuları Biz üreticimize sağlıyoruz.
 10. Istiridye Mantar üretim Tesisi (Tesisleri) kurmak istiyorum.
  Arazide su ve elektrik mevcuttur. Kurulumhane sartlar ve imkanlar dahilinde 10.000-30.000m2 (Arsanin tamami daha Büyüktür) icersinde düsünülmektedir. Ilk etapta 1 Cadir kurulmasi planlanmaktadir. Eger danismanliginizdan , kompostunuzdan, cadir sisteminizden (havalandirma, nemlendirme, kompost kalitesi, verimi vs) memnun kalinir ve isler de istenilen sekilde iyi ve güzel giderse ikinci etapta 3 cadira yükselmesi planlanmaktadir. 3. Etapta ise durumlar degerlendirlikden sonra, girdiler ciktilar uygun olursa, Tesisi 12 cadir olmak suretiyle amaclanacaktir. Sonuc olarak hedef 50-100 Cadir dir.

  1. Cadir Maliyeti ve Bilgiler:
  • Cadira gelen malzemeler nelerdir ve her biri nekadara mâl olmaktadir? Tesis Hakkinda Bilgiler metre kare cesitleri vs gibi?
  Ayrica kac cadirdan sonra nekadar indirim olur? Sonucta Danismanlik yapan col sirket var ve cazibeli ve en uygun olanini sececegim!
  • En fazla kac ton kompost girebiliyor 1 Cadira ?
  • Havalandirma hakkinda bilgilendirirmisiniz , mesela cadira üflenen hava saate kac metreküp hava girmektedir?
  • Full otomasyon ile ne kast etmek istediniz? Mantarlarin büyümesi gelismesi ve ara hasat dönemdeki havalandirma aydinlatma isitma sogutma otomatikmi calismaktadir? Kendisimi ayarlanmis halde calisir, yani önceden programlanmis sekildemi?
  • Cadir Temizligi , Hijyeni nasildir? Ve nasil korunur? Temizlik hangi maddeler ile yapilir ve nezaman yapilir? Hasat komple bitincemi?
  • Cadirin Izolasyonu hakkinda bilgi verirmisiniz , mesela hangi maddeden olusuyor izolasyon maddesi? Cam veya Tas yünümü yoksa baska isolazyon panel varmidir, ve bu Izolasyon maddesinin nemden dolayi küf olma ihtimalleri nasildir?
  1. Kompostlar örnegin kontaminasyona ugramis halde geldigi vakit iadesi varmidir yani hasat vermez ise bir cadir ne gibi yol kat edilmektedir? Bosuna zarara girmek istemem!
  2. Kompostlarin gelisi nasildir yuvarlakmi karemi seklinde? Ve Kompostlari Maddeleri nelerdir : Samanmi , Pamukmu , talasmi , ve bunlari yüzdelik olusumlari mesela %95 saman ve %5 kirec PH degeri uygun olsun diye ? Kompost hakkinda detayli Bilgi verirseniz sevinirim!!!
  3. Kompost lari yaptiginizda Tohumlar hangi markadir ve hangi ülkeden almaktasiniz?
  4. Kompostun tonu nekadardir?
  5. Kompost torbalari kac kilo dur ve bunun % kaci mantar tohumu bulunmaktadir ve % kaci Nem barindirir?
  6. 1 cadira gelen kompost tonajini yukarida sormustum, bu 1 cadir kac defa ve hangi araliklarda hasat edilir ve kac ton mantar verebilir (Konulan 15 ton komposttan örnegin 3Ton mu cikar yoksa 4Tonmu? ) Yani sizin Kompostlarin Verimi % kactir? 20% , 30%, 40% mi ???
  7. Hasat edilen mantarlari depolamamiz sartmidir, depolayacak olursak kac derecede ve hangi hava sartlarda nem orani filan olmasi gereklidir?
  8. Istanbulda Mantarlari alacak olan alicilar varmidir?
  9. Alicilar varsa kac alici vardir yaklasik olarak?
  10. Alicilar günlük maksimum kac kg yada ton alabilme kapasiteleri vardir? Mesela 2 Ton alabilenler varmis diye ögrendim ancak tam kesin bilgi edinmedim aydinlatirsaniz sevinirim. Sonucta alicilarin kapasitesi nekadar büyük olursa benim bu isi ona göre büyütme ihtimalim vardir!
  11. Isitirdye Mantari KG i kac TL den satisa sunulmaktadir (Istanbulda) ve (Sivasda)?
  12. Istanbul icin Hibe yada Devlet destegi nasil alabilirim ve nekadar alabilirim (Kobi , Kosgeb, vs gibi) cok önemli benim icin, ve tüm Projeyi destekleyen destek ve krediler)???
  13. Mantar üretimi icin Kursa gitmelimiyim? Gidecek olursam nerde gidebilirim , tam bilgi , link ebsitesi filan ?
  14. Sizin istiridye mantari ögrenim kursu varmidir? Bui si yapanlari nasil egitmektesiniz?
  15. Hangi Belgeler gereklidir Istiridye Mantari üreten kisiler icin?
  16. Istiridye Mantar üretimi yapmak icin hangi yollari takip etmeliyim? (Sirket kurma ltd?, il tarim müdürlügü vs???) Liste halinde yapmam gereken husulari yazarsaniz sevinirim, yani sizin cadiri kurana ve benim mantarlari satana kadar olani sürec nelerdir???
  17. 3 Hasat dönemi oldugunu ögrendim ? Hangi gün hangi hasat yapilmaktadir ve 1. Hasat olsun 2. Veya 3. Hasat olsun bunlar icin 1 cadira yüklenen kompost miktarindan % oranlari cikar , örnegin 1. Hasat da var olan tüm kompostun miktarindan %10 cikar, 2. Hasat da tüm konulan Kompost miktarindan %5 mantar elde edilir gibi vs. ???
   18. 2. Veya 3. aydan sonra biten Hasatlarin atik Kompostlarini ne yapabilirim? Mesela satmak isterim ciftcilere yada artik kime ise , bu konuda hangi yollari takip edebilirim, calismalariniz varsa seve seve bilmek ve uygulamak isterim… yani tanidiginiz kisiler veya sirketler varmidir atik kompostlari degerlendirmek icin.

  Mantar satisindan gelen Kâr Hesabi yaparsaniz sevinirim.
  Gelirler : Istiridye Mantar satisi , Cadirlara göre hesab 1 Cadir , 20Cadir , 50 Cadir , 100Cadir , ( 1 Cadir referans olarak cadir sayisina göre carpilirmi yoksa verimlilik etkilimi olur ne kadar cok cadir olursa)
  Giderler : Su Elektrik Kompost nakliye vs (mümkünce ayrintili)

 11. Merhabalar
  Kurulum dahil İstanbul Pendik
  100 ve 120m2 çadırların maliyetini ve tüm teknik özellikleriyle birlikte teslim süresini içeren teklifinizi iletmenizi rica ederim Ayrıca garanti süresi vs hakkında bilgiler de istiyorum

 12. Merhabalar.2 Mayıs 2018 tarihinde fatih isimli müşteri adayınız size oldukça kapsamlı bir soru dizisi yönlendirmiş,sizde kendisine mailine en kısa sürede cevap ulaştıracagınızı belirtmişsiniz.Tahmin ediyorumki firmanızda kayıtlar tutuluyordur.Çok benzer durumlar bizler de de mevcut oldugundan merak ettiğimiz husus ve hedeflerimiz de buyuk olcude uyustugundan o beyefendiye gonderdiğiniz cevapların aynını benım e posta adresime gonderebılırmısınız lutfen.?

 13. Merhaba,

  Web siteniz üzerinden tesis kurulumu ile ilgili inceleme gerçekleştirdim. Konuyla ilgili birkaç sorum olacak.

  1 – Kocaeli, arazimiz bulunmakta. İklim olarak kuracağınız tesisin beklentileri var mıdır?
  2 – Alanının metrekare olarak seçenekleri mevcut mudur, tek bir seçenek mi mevcut, öyleyse ne kadarlık bir alana ihtiyaç vardır? Kaç metrekare alanda ne kadar üretim yapılabildiği ile ilgili detaylı bilgi rica edebilir miyim ?
  Ayrıca elektrik, su ya da benzer bir kaynak sağlama noktasında alt gereklilikler var mıdır ?
  3 – Sizin gerçekleştirdiğiniz kuruluma ek bir yatırıma ihtiyacım olacak mı? Jeneratör vb. ?
  4 – Yatırım destekleriyle ilgili yönlendirmeleriniz mevcut mudur ?
  5 – Kurulum için anlaşma yapıldıktan sonra ne kadar sürede start verebiliyoruz ve ilk hasat ne kadar sürede çıkıyor? Sonraki hasat periyotları nelerdir ? Kaç gün/haftada bir ne kadar ürün alınabilmektedir?
  6 – Kurulum maliyetleriyle ilgili detaylı bilgi ya da teklif rica edebilir miyim?

  Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

 14. Merhabalar, Profesyonel istiridye mantarı tesisi için fiyat almak istiyorum. 3000 mt2 alan icerisine 300mt2 tesis büyüklüğü. Kompost fiyatlarıniz hakkında geniş bilgiyi mail olarak gönderirseniz sevinirim. Kolay gelsin.

 15. Ankarada kırsal kalınma hibesinden yaralanarak mantar üretim tesisi kurmak istiyorum. üç çadır üretim ve ambalajlama ünitesinide dahil ederek 4 çadır planlıyorum.
  konu ile ilgili olarak hibe başvuruma esas teşkil edecek şekilde fiyat teklifi konusunda yardımcı olabilirmisiniz.
  teşekkür ederim.

 16. Sitenizi inceleme fırsatı buldum ve bu işe girmek istiyorum ancak tesis kurulumu için fiyat listesine erişemiyorum yardımcı olabilirseniz sevinirim.

 17. İyi günler,
  140m2’lik bir mantar üretim tesisi kurmak istiyorum. Bunun için gerekli çadır ve içindeki donanımlar (klima, kompost vs.) için fiyat bilgisi alabilir miyim?
  İyi çalışmalar…

 18. Merhabalar, Profesyonel istiridye mantarı tesisi için fiyat almak istiyorum. 3000 mt2 alan icerisine 300mt2 tesis büyüklüğü. Kompost fiyatlarıniz hakkında geniş bilgiyi mail olarak gönderirseniz sevinirim. Kolay gelsin.

 19. Merhaba denizlide kültür mantari yetistiriciligi yapmak istiyorum 350 m2 arsam var iki veya üc cadir 100m2 yapmak istiyorum komple catir ve tesisati yani mantar yetistirmek icin komle bütün gereken teskilat fiyatini ögrenebilirmiyim

 20. Merhaba denizlide kültür mantari yetistiriciligi yapmak istiyorum 350 m2 arsam var iki veya üc cadir 100m2 yapmak istiyorum komple catir ve tesisati yani mantar yetistirmek icin komle bütün gereken teskilat fiyatini ögrenebilirmiyim komple profesionel tesis fiyatini ögrenebilirmiyim

 21. merhabalar

  Bursa da 20 çadırlık mantarhane kurmak istiyorum.İstiridye mantarı yetiştireceğim
  Kurulumu nasıl oluyor maliyeti ne kadar kaç güne kurulur fiyat içerisinde yer betonu habalandırma misel kompost sulama sistemi dahil mi?
  Örnek çizim ve fiyat dosyalarını proje halinde iletmenizi rica edeceğim.

  Fiyat alıyorum her yerden nakit olursa iskonto oranımız var mı?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.