Ukraynalı gelin Konya’da İstiridye mantar yetiştiriyor

1
3483
ukraynalı gelin mantar üretiyor

Ukraynalı gelin Konya’da mantar yetiştiriyor
Ukrayna’nın başkenti Kiev’de öğrenim gördüğü üniversitede tanıştığı Konyalı Onur Sedakatli ile hayatını birleştiren Natalia Kropyvnytskaya, Konya’da eşiyle istiridye mantarı üretimi yapıyor.

Ukraynalı gelin Konya’da mantar yetiştiriyor

Taras Şevçenko Ulusal Üniversitesi Rus Dili Edebiyatı Öğretmenliği ve Tercümanlığı Bölümü mezunu 27 yaşındaki Onur Sedakatli, burada tanıştığı Natalia Kropyvnytskaya ile evlenerek 3 yıl Kiev’de yaşadı.

Şehrin kalabalığından kurtulmak, daha huzurlu ve doğal hobi /ortamda yaşamak amacıyla köyüne dönmeye karar veren Sedakatli, üniversiteden 4 arkadaşıyla istiridye mantarı yetiştirmek için çalışma başlattı.

Fikrini eşi ve yakınlarıyla paylaşan Sedakatli, onların da desteğini alarak Taşkent İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının Kırsal Kalkınma Programı’na başvurdu.

İstiridye mantarı üretimi için proje hazırlayan genç girişimciler, Konya’nın Taşkent ilçesine bağlı Avşar Mahallesi’nde 5 çadırla yüzde 70 destekli entegre mantar üretim tesisi kurdu.

Onur Sedakatli, eşinin Türkiye’de bulunmaktan memnuniyet duyduğunu, onun da desteğiyle mantar yetiştirdiklerini belirtti.

“Beni kendilerindenmiş gibi kabullendiler”
Ukraynalı gelin Natalia Kropyvnytskaya ise Avşar Mahallesi’ni çok sevdiğini, insanların kendisine gösterdiği sıcak ilgiden mutluluk duyduğunu söyledi.

Ülkesinden uzak yaşadığı mahallede yabancılık hissetmediğine değinen Kropyvnytskaya, “Beni kendilerindenmiş gibi kabullendiler. Halimi hatırımı sormaları, konuşkan olmaları, sohbet etmeleri hoşuma gitti.” dedi.

Kropyvnytskaya, “Eşimden, devletin destek verebileceğini öğrendim ve kendi işimizi kurmaya karar verdik. Ne yazık ki Ukrayna’da böyle bir destek yok. Devletin yardımıyla kendi işimizi kurduk. Bundan çok memnunuz. Eşime her konuda destek oluyorum. Birlikte istiridye mantarı yetiştirip hasat ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

kaynak:AA

1 YORUM

  1. istiridye mantarı yetiştiriciliği hususunda genç bir girişimci adayıyım 10 dönümlük arazi üzerine kurulu 300 m2 kapalı bir alanım mevcut girişimde bulunmak için desteğe ve de bilgiye ihtiyacım üretim tesislerinizde ücret talep etmeden çalışarak bilgi toplamak ve destek almak istiyorum bu konuda yardımcı olabilir misiniz ? Gereğini düşünüp bir cevap gönderirseniz cok memnun olurum . Iyi çalışmalar dilerim .

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.