En Verimli Mantar Kompostu

43
40403
mantar karışımı
kompost kalitesi verimi direk etkileyen faktördür.

Mantar Kompostu Nedir ? Nasıl Olmalıdır.

Üreticilerin sık sordukları birçok soru var, bazı sorular: en iyi Kompost hangisidir? En iyi verim sağlayan Kompost hangisi? Hangi hammaddeyi kullanmalıyım? kompostu nerden almalıyım? HAYGER MANTAR ve KOMPOST

En iyi cevabı vermek için şunu söylemek isterim: mantar eğitimlerim sırasında kompostu bu şekilde sunuyorum.

Genellikle İstiridye mantarı kompostun herhangi bir bitki materyali temelinden oluşturulur. Bir hammaddeyi düşünün, hepsi bitki kökenlidir.

Saman, pamuk, mısır, kâğıt, mısır koçanı, testere tozu, ağaç yaprakları, Fındıkkabuğu, Çay ve çok daha fazlası:  hammaddeler olarak listeleyebiliriz. Hobi amacıyla yapanlar 10-20 ton gibi Kompost kullanan üreticiler her şeyi kullanabilir Çünkü bu tarz üreticiler çok verim kaygısı ticari beklenti içinde değillerdir. Ya deneme üretimi yapıyor yâda hobi amaçlı yapıyordur. Çünkü ticari üretim bu şekilde olamaz. Mantarın ticari üretim için düşünen yatırımcılar aşağıdakiler kritik öneme sahip bilgileri iyi değerlendirmelilerdir.

verimli ve kaliteli kompost nasıl anlaşılır?

Ticari Mantar Üretiminde Yatırımcının Dikkat Dikkat Etmesi Gerekenler

Mantar çiftliğinin veya çadırlarının üretim kapasitesi orta ölçekli veya büyük ise yüksek tonajlarda Kompost kullanılacaksa 100-200 ton gibi ciddi bir yatırımla iyi bir kompostlama tesisi yâda sağlam kendini kanıtlamış bir firmadan tedarik etmelidir. Küçük işletmeler sermaye sorunu yaşadığı için direk dışarıdan alıma başvurmalıdır. Bunu uzun dönemli anlaşmalar yapılarak fiyat istikrarı sağlanmalıdır. Yapılması gereken ilk şey lojistik nakliye unsurlarını da göz önüne alarak çiftliğinizin yakınlarında başlayarak iyi araştırma yapılması kaydıyla Kompost satın alma yöntemiyle çözülmelidir.

Mantar Üreticisi Ticari Üretimlerde Karlılık

Bir mantar çiftçisi mantar üreticisi olarak birinci amacınız kâr etmek para kazanmaktır. Kısacası Kompost maliyetini göz önünde bulundurarak kompostta arayacağımız kriterler, Üretim döneminin kısa olması, Hasata çabuk gelmesi, verim değerinin yüksek olması kâr etmemizi etkileyen en önemli faktördür. Kompostun taşınması nakliyesi, nihai maliyetiniz üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Doğal olarak ürün maliyetimiz otomatik etkileyen sebeplerdendir. Bu sebeple her ne olursa olsun Kompost çok önemlidir.
Üç faktörün hepsine bakarsanız, maliyetleri en düşük seviyede tutmak amacıyla pamuk haricinde hangi malzemeyi kullanırsanız kullanın pamuğa oranla verim düşük kalmaktadır. Pamuk ve kompostunu kullanırsanız ekonomik ve iyi verimler elde etmek mümkündür. Sebebi ise Ortalama olarak pamuk tohumu gövdesinde% 0.82 azot içeriği bulunurken mısırda % 0.75 oranında bulunmaktadır. Kullanılabir ürünler arasında selüloz değeri en yüksek olan hammaddedir.

Kompostlar ve üretim süreci, yapısı, takibi, nem tutma iklimlendirme hasat ve pH gibi konularda yönlendirilmelisiniz. Bu konuda size rehberlik edecek bir uzman yâda danışman bulun.

 Sonuç. En iyi Kompost öznel bir kelimedir Kime göre neye göre. Dikkatli olun kompostta verim, hacmine göre değil ağırlıkça belirlenir.Yetiştirme ortamına göre kompost kalitesi çook daha önemlidir. Mantar yetiştiriciliğinde en önemli unsur bilgi ve deneyimdir. Kendinizi üretici olarak yetiştirin bilgi ve tecrübe edinin araştırın araştırın…

     YAZAR :Muhammet YAKAR

43 YORUMLAR

 1. Biz Aydın söke’de bulunan mevcut 1000 m2 samalık olan yerimizi mantar üretimi için düşünüyoruz.
  Bize bir teklif verebilirmisiniz. Ayrıca üretim konusunda danışmanlık yaparmısınız.

 2. Biz Nevşehir’de ithalat ihracat odaklı çalışan bir firmayiz. Son zamanlarda odagimiz gıda, tarım ve hayvancılık olup bu konularda yatırım yapmak istiyoruz.

  İstridye mantar yetiştiriciliği de ilgimizi çeken alanlardan olup, yakin bölgede kurmuş olduğunuz örnek işletmeleri görmek, sonrasında sizlerle tanışmak isteriz.

 3. Merhabalar,ben Ankara’da istiridye mantarı yetiştirmek istiyorum ve bu işi bir kaç aydır inceliyorum.
  Sitenizde sadece çadır için kurulum fiyatı vermişsiniz fakat benim çadırda üretme imkanım yok. Depoda üreteceğim. Bunun için bir fiyatlandırma listesi atma ihtimaliniz nedir? Depo 120 metrekare.

 4. Merhaba, mersinde ikamet ediorum, girişimci sertifikam var. Bu işi yapmak istiyorum.
  1. Kurulum yeri olarak mustakil evimiz var. Bahçemiz uygun değil, dam kurulum için uygun olurmu?
  2. Girişimci sertifika ile başvuru ve başvuru sonuçlanıncaya kadar ödeme konusunda yardımcı oluyormusunuz?
  Bilgi verirseniz sevinirim.
  Teşekkürler

 5. Iyi günler. Biz mantar yetistirmekle ilgileniyoruz ancak sitenizde belirtmis oldugunuz piyasadan almis oldugunuz talep ve üretmek isteyenlere verdiginiz destekler 2017 tarihinde güncellenmiş görünüyor. Durumda bir degisiklik var mıdır? Üretim yapmaya kalksak firmanızla çalışma şansımız olabilir mi?

 6. Merhabalar.
  120 metrekare nemli ışık görmeyen toplamda 5 adet odam var. Burada istiridye ve kültür mantarı yetiştirmek istiyorum.
  Şu anda Mantar Yetiştiriciliği kursuna da gidiyorum.
  Mantar yetiştirmek için Komposta ihtiyacım vardır.
  Her kompostunuz ortalama kaç kilo geliyor. Ve toptan olarak kompostu kaç liradan satış yapıyorsunuz?
  HATAY dan yazıyorum.
  ilgilenirseniz sevinirim. Selamlar

 7. Merhabalar. Ordu merkezde yaşıyorum. Binamızın bodrum katında istiridye mantarı yetiştirmek istiyorum. Kafamda bazı soru işaretleri var. Araştırmalarım neticesinde bu firmanın vermiş olduğu internet sayfasındaki bilgiler bana baya katkı sağladı. Ancak ilk olarak üretime bodrum katta başlayacak olmam ve çevremde ki insanlarında bu konuda çok iyi verim alamayacağımı söylemeleri kafamdaki soru işaretlerini daha da yoğunlaştırıyo. Bu yüzden en iyi bilgiyi ve üretim konusunda en sağlam bilgi desteği alabileceğim firma olarak sizin bu konuda yorumlarınıza ve desteğinize ihtiyacım var.
  Ayrıca üreticilere kompost tedariği konusunda yardimcı olmaktasınız. Bu konu ile ilgili üretici olarak sizden yardım istiyorum. Teşekkürler.

 8. Sayın Yetkili,
  2 adet yaklaşık 9mt x 9mt ölçüsünde tavan yüksekliği 2.8 mt olan üretimhanemizde istridye mantarı yetiştirmekteyiz. Üretimhanemiz sapancadadır. Henüz 1 senelik kısa bir süredir faaliyetteyiz. Bu sebeple henüz içimize sinen bir kompost (misel içinde) üreticisi ile bağlantılı çalışmadık ama bunu yapmak istiyoruz. Bu sebeple sizden bu konudaki ürünlerinize ait bilgi, broşür, fiyat ve satış şartlarınızı göndermenizi rica ederiz.

 9. Mrb ben vanda yaşıyorum 100 metre kare arsam var çadır kurup başlamak istiyorum deneyimim yok yapmam gerekenler nelerdir yardımci olabilirmisiniz bide kompostlar tohumlu hazirmidir kg veya tonu ne kadardır

 10. Arkadaşımla beraber Mersin’de istiridye mantarı yetiştiriciğine başlamayı planlıyoruz.
  Maliyetler ve süreç hakkında bilgi almak isteriz.

 11. İyi çalışmalar. Erzurum’dan yazıyorum size. Uzun bir süredir gelir devamlılığı olan bir iş arayan kardeşimle birlikte araştırma yaparken sitenizle karşılaştım.
  Erzurum ilinde bu işi yapmak ve ürünleri satmak istiyoruz. Yalnız konumdan dolayı biraz tereddütlüyüz.
  Erzurum il merkezine 1 saat mesafede köyümüzde bulunan arsalardan birine bu üretim için tesis kuracak olursak, merkezdeki evimizden ne sıklıkla üretim alanına gitmemiz gerekecek?
  Bu ürünleri Erzurum piyasasında satamadığım takdirde il dışına satışını yapabileceğim bir kanal var mıdır?
  Ola ki istediğim üretimi/karı gerçekleştiremedim ya da istediğim ticareti yakalayamadım, işin sonunda iade etmek üzere üretim çadırı ve otomasyon sistemi kiralayabilir miyim?
  Yaşadığım şehir koşullarında ithalat yapabilir miyim?
  hobi olarak başlayarak çok az bir büyümeyle istiridye mantarı yetiştiriciliği ile ayda 120.000,00-TL- gelir elde ettiğini bildiren bloglar mevcut, sizce bu mümkün müdür? Bu şehirden bunayakın kazançlar elde edebilir miyim?
  son olarak vereceğiniz danışmanlık ve üretim desteği hizmetlerinizin maliyeti nedir?
  çok soru sorup yorduysam kusura bakmayın.Araştırmalarım sonucunda firmanız bana çok güven verdi, umarım çalışma imkanımız olur.

  • Merhaba
   Erzurum’da iyi bir üretim sistemi ile mantar üretimi yapılabilir. Devamlılığı sağlandığında istiridye mantarı kazandıran karlı bir yatırımdır. Mantar hasadında mutlaka 2 günde bir mantar toplamak için mutlaka gitmeliyiz. Bu sebeple mutlaka kolay ulaşabileceğimiz elektrik, su ve işçilik gibi konuların kolayca çözülebileceği yerlerde tesisler kurulmalıdır.
   İstiridye mantar üreticiliği pazarlama konusunda biraz sabır gerekir. Mantar üretildiğini satış noktalarına bildirilmesi gerekir. Âmâ Erzurum’da pazarlama kolay yapılabilmektedir. Eğer satış ve pazarlama noktasında problem yaşarsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yapılan yatırıma göre aylık kazanç değişmektedir. Sizin söylediğiniz rakamlar için en az 10 çadır kurulmalıdır. Danışmalıklar konusunda üreticilerimize ücretsiz olarak günlük takip ve uzaktan eğitimler verilmektedir.

 12. 60 m2 depom var raflarım var elektrik ve su sıkıntım yok ne kadar kompost almalıyım veya üretim için başka gerekli olan araç gereç varmı nekadar maliyeti olur siz destek veriyormusunuz

 13. Merhaba
  Toplamda 500 metrekarelik üretim çadırı kurmak istiyoruz, fiyat verebilir misiniz acaba?
  Bir de pazara girişte pazarlama durumu problemli olabiliyor, pazarlama ile ilgili ne gibi destekleriniz var acaba?

 14. Merhabalar iyi günler,

  İstanbul Anadolu Yakasında bir tesis kurma arayışındayız. Tesisimizin alt limit 100 metrekare olmasını planlıyoruz, üst limit için pazar alanı büyüklüğümüze göre düşüneceğiz.
  Forumunuzda okuduğum kadarıyla bu sektörde en bilinçli ve yardımsever olan şirket sizlersiniz. Sizlere danışmak istedik. Ekibimizde mantar üzerine çalışmalar yapmış deneyimli Ziraat Mühendisimiz de mevcut.

  Öncelikle birkaç sorum olacak;
  1. Sadece istridye kompostu mu üretiyorsunuz?
  2. Eğer sadece istridye kompostu ise tonu ne kadar?
  3. Bildiğiniz üzere mantar pazarları İstanbul’da her şeyde olduğu gibi farklı ilerliyor, acaba siz bizlere İstanbul ve civarında aylık/hatalık/günlük kaç tonluk pazar alanı oluşturabilirsiniz?
  4. Devamlı hasat edebilir hale geldiğimizde istridye mantarımızı toptan olarak ne kadara satabiliriz?
  5. Anahtar teslimi mantar tesisi kurulumlarınıza jeneratör dahil mi?

  Ayrıyeten sizleri tesisinizde ziyaret ederek kendi yerinizde de ayrı olarak konuşmak isteriz.

  Bizler uzun süredir bir araştırma içerisindeyiz. Sürekli olarak Ar-Ge ve Fizibilite raporlarımızı düzenliyoruz. Sizlerden gelen karşılıklar doğrultusunda yine bir güncelleme yapacağız. Projemizi fazlar olarak birkaç parçaya böldük. Gidişat planlarımızı çıkarttık. Tek eksiğimiz sektörde yeni olmamız. Sizlerin dönüşleri bu konuda çok büyük önem arz ediyor. Şimdiden zaman ayırdığınız için teşekkürler.

  İyi çalışmalar, sağlıklı günler…

 15. Merhaba, ben ve arkadaşım istiridye mantarı yetiştirmek istiyoruz.bunun için girişimlere başladık, yetiştirdiğimiz istiridye mantarını güvenli be sağlıklı bir şekilde pazarlamak istiyoruz. Bu konuda bizimle işletme geçerseniz mutlu oluruz. Teşekkür ediyorum..

 16. Merhaba. Uzun zamandır istiridye mantarı yetiştiriciliği ile ilgili yatırım yapmayı planlıyor ve araştırıyorum. Türkiye de önde gelen bir firmasınız sektörde oldukça etkinsiniz. Genelde bu sektöre ilgi duyan girişimcilerin en büyük endişesi benimde endişem. İlk olarak kompost verimliliği, ikinci olarak da pazarlama konusu. Üretimin devamlılığı ve süreklilik döngüsü için en az üç adet yada dört adet çadır kurmak istiyorum. Bu bağlamda ne kadar nakit ne kadar devlet desteği yada üretim karşılığı firmamızın desteği olur. Aydınlatırsanız ve yardımcı olursanız sevinirim.

 17. profesyonel anlamda mantar tesisi kurulumu için gerekli maliyet ve fizibilite hakkında bilgilendirebilirmizinz .

  140 m2 Çadır kurulum maliıeti hakkında ve kompost fiyatları hakkında bilgilendirme yapabilirmsiniz

 18. Bizler orta ölcekte teknoloji ile uyumlu, müstakbel gelismere planlanmış entegre mantar üretimi tesisi kurmak istiyoruz.
  Mantar diyoruz, çünkü yaptığımız ön incelemede, birçok türü olduğunu gördük. Üretim için istiridye mantarını Pazar paylarından dolayı tercih ediyoruz.
  Bu konuda sizlerin tecrübesine güvenerek, daha once yapmis oldugunuz planlama ve imalat birikimlerinizi dikkate alarak, bize, kaba bir önfizibilite ile;
  1- Halihazirda geçerli teşvik sistemine uyan
  2- Iklimi en uygun bölgede
  3- Uretim zinciri ile pazarlama zincirini entegre planlayan tum ara sistemleri dikkate alan
  4- Kapasitenin etapli artima uygun
  5- Ilk yatirim maliyeti – sabit yatirimlar
  6- Isletme giderleri
  7- Bakim ve amortisman giderleri
  8- Ekipman – makine
  9- Iscilik ve yonetim
  Husularini dikkate alan kapsamli teklifinizi, odeme sartlarini, imalat ve montaj suresini, ve, tarafinizdan verilecek garantileri belirtir sekilde sunmazi rica ederiz.
  Detaylı bir bilgi tarafımıza dönüş sağlayabilir misiniz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.