Köyüne dönüp mantar üreticisi oldu! Günde 1 saat çalışıp asgari ücretten fazla kazanıyor

1
5301

Köyüne dönüp mantar üreticisi oldu! Günde 1 saat çalışıp asgari ücretten fazla kazanıyor

Felç olan annesine bakmak için köyüne dönen Yeşim Kavak, devletten aldığı 30 bin liralık hibenin yanında 15 bin lira da kredi çekerek istiridye mantarı üretmeye başladı. Günde 1 saat çalışıp ayda 1 ton mantar üreten Kavak, asgari ücretten fazla kazanarak ailesinin geçimini sağlıyor.

Cumhuriyet Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Büro Yönetimi bölümünden mezun olan Yeşim Kavak (26), Aksaray kent merkezinde bir markette çalıştığı sırada annesi Hayriye Kavak, geçirdiği rahatsızlık sonucu felç oldu. Kavak da annesini yalnız bırakmamak için 2 yıl önce köyüne geri dönme kararı aldı. Bekarlar köyüne geri dönüp, ailesiyle birlikte yaşamaya başlayan Kavak, iş kurmak istedi. Bunun için araştırma yapan Kavak, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün ‘Genç Çiftçi Projesi’ kapsamında üreticilere hibe desteğinin olduğunu öğrendi. Yaptığı girişimler sonucu 30 bin lira proje kapsamında hibe desteği alan Kavak, 15 bin lira da kredi çekip 1 yıl önce istiridye mantarı üretme tesisi kurdu.

“ASGARİ ÜCRETİN ÜSTÜNDE PARA KAZANMAYA BAŞLADIM”

Ayda 1 ton mantar ürettiğini ve kilosunu 15 liraya kadar sattığını belirten Yeşim Kavak, “1 yılda 3 kez ekim yaptık. İstiridye mantarı kompostosunu hazır olarak satın alıp üretim yapıyoruz. En son bu kompostoları kendimiz yaptık. Tüm ailemin geçimini şimdi mantar üreterek sağlıyoruz. Bölgede sadece biz mantar üretiyoruz. Burada asgari ücretin üstünde para kazanmaya başladım. Sürekli sürümü olan bir ürün. Ürettiğimiz ürünü, otellere, pazarcıları ve köylülere satıyoruz” dedi.

“AYLIK ORTALAMA 1 TON MANTAR ÜRETİYORUM”

Mantar üretiminin özveri isteyen bir iş olduğunu belirten Kavak, “Mantar işi biraz nazlı bir iş ve özen göstermeniz gerekiyor. Günlük 1 saatimi buraya ayırıyorum. Buranın temizliği kontrolü ve sıcaklığını, havalandırması kontrol ediyorum. En son hasat zamanı toplaması biraz zahmetli oluyor. Başka bir zahmeti olmayan bir iş. 100 metre kare alanda aylık ortalama 1 ton mantar üretiyorum. Diğer zamanlarımda da ev işleriyle, anneme bakıyorum” dedi.

Tüm kadınlara da tavsiyelerde bulunan Kavak, “Başta maddi anlamda biraz para harcamak gerekiyor; ama daha sonra işin devamı geliyor ve aile ekonomisine maddi anlamda ciddi gelir getiriyor. Ben Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü’nden çok ciddi destek aldım” diye konuştu.

istiridye mantarı üreterek para kazanıyor

“AMACIMIZ ÇİFTÇİLERİMİZİ DOĞDUKLARI YERDE DOYURMAK”

Aksaray Tarım ve Orman İl Müdürü Bülent Saklav da, ‘Genç Çiftçi Projesi’ kapsamında çiftçiliğe destek sağladıklarını belirterek, “Amacımız çiftçilerimizi doğdukları yerde doyurmak. Bununla alakalı da genç üreticilerimizi destekliyoruz. Proje çıkan üreticilerimizi her türlü teknik desteği verip, üretimlerine katkı sunuyoruz. Çiftçimiz kendi geçim kaynağını buradan sağlıyor” dedi.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.